суббота, 11 января 2020 г.

МӒ ДОННААТ У КӸЦКӸВЛӒ КУШКЫН АК КЕРДЕП МА?

Валери Аликовлан 60 и темеш...
Сӓмӹрӹк жепӹнок Валеринӓ туан солажы гӹц лӓктӹн мындӹр сӓндӓлӹкӹш кеш гӹнят яргата ӹлӹмӓшжӹ дӓ сӹлнӹшаяжы яратым Кырык Сирӹштӹжок курым пӹтӹмеш эртыш...
Талантан сирӹзӹ, Микор Валери (ти псевдонимым шӹренок кычылтын) туан кырык марын литература дон поэзи верц остатка шӱлӓлтӹш якте кӹредӓлӹн.
Шанымашвлӓжӹм яжоракын пӓлдӹртӓш манын тевеш техень философи укшым ӹлӹжтӓш тӹнгӓлӹн...
Лыддок дӓ ӓлдок иквӓреш Валерин тумайымашжым авартенӓ дӓ анзыкыла виӓнгденӓ.

18 комментариев:

  1. ондрин валька13 января 2020 г. в 04:44

    Валерим мӹнь сек пӹтари 1992 ин сентябрь тӹлзӹн ужынам ыльы, кынам тӹдӹ финн сирӹзӹ Лейена Лаулайнен сага Йошкар-Олаш толын. Анзыцын ярышын тӹдӹм палӹделам, кӱ техеньӹ, кышты шачын, кыце Финляндиш вӓрешӹн.Вадеш мӓ, кырык мары сирӹзӹвлӓ: мӹнь, Кудряшов Миша, Владислав Самойлов, Чераш Серге(сӓрӹзӹ), Виталий Петухов дӓ эче тӓгу ыльы, ам ӓшӹндарӹ,"Йошкар-Ола" гостиницы Ляулайнен люкс номерӹштӹжӹ Валери сага кого стӧл йӹр шӹнзӹшнӓ.Пиш шукы шамакым Ляуляйнен попыш, тыдӹм Валери марлаш сӓрен шалгыш, вара ӓрӓкӓмат подылна... Мӹнь пиш тӹнӓм ӧрӹм, кыце нӹнӹ мӓлӓннӓ анзыкыла сирӓш дӓ мары сӹлнӹшаянам виӓнгдшӓш келеш манын попевӹ.А мӹньжӹ ӹне ӹшкедурешемок, иктӹн гӹц яддеок, мам шанем, тыдӹм сиремӹш,- тӹнӓм тенге шаналтышым.Но вӓшлимӓш яжон эртӹш, мӓ Валери доно яжо кӹлӹм кычышна, дӓ вара шӹренок икӓнӓ-иктӹлӓн сирмӓшвлӓм моло сиреннӓ,тӹнӓм сотовый телефонвлӓ эче ылделыт, тӹ сирмӓшвлӓэш мӹнь моло газетвлӓэш-журналвлӓэш пецӓтлӹмы пӹчкеден лыкмы лаштыквлӓм колтем ыльы, а тыдӹ ӹшке шанымашвлажӹм дӓ эче сакой финн сирӹзӹвлӓ гишӓн материалвлӓм.Мажы мӹлам келшыде, Валери кӱм-гӹнят пиш тымдаш яратен, хотя мӹнь гӹцем 6 иӓш ӹрвезӹрӓк ылын гӹнят.Ну, тидӹм тырхаш лиэш ылын, вет тӹдӹ мӹлӓм вуйта тамахань у капкам пачын, анзыцын Финляндижӹ гишӓнӓт дӓ тӹштӹшӹ поэт-писательвлӓ гишанӓт шукым пӓлӹделам.Вара Валери шӹренок, почти каждый кӓнгыжӹм, кырык мары районыш толаш тӹнгальӹ, толмыжы йӹде тыдӹ кырыкмары активиствлӓм йӹржӹ поген, тевеш 1995 ин май тӹлзӹн Салымсолашты Игнатьев лӹмеш музейӹм пачевӹ, Валери ик кӓнгӹжӹм тӹ музей пичӹ тӹреш изи тумвлӓм моло шӹнден кодыш.Ӹшкежӓт сираш тӹнгӓльӹ, стихотворенивлӓм тӹдӹ рифмывладеок сирен, прозы дон кок новеллым лыктын."Тум ӹлӹштӓш лӹвӓлнӹ шокшы" дӓ "Пӧрт Шур сирӹштӹ"- чоте мӹлӓм келшӓт. Цикмӓштӹ тыдӹ родняжы Н.П.Егоровын квартирӹштӹ ӹлен, икӓнӓ сагажы мӹнят тӹш пыренӓм ыльы, Николай Петрович пиш хыналыктыш."Жера" газет редакциштӓт(гл.ред.А.Васканов)вӓшлмӓшвлӓ ылыныт. Шукыжок йӹлмӹнӓ пӹтӹмӹ гишӓн дӓ рушангмы гишӓн попеннӓ.Эдеммвлӓ Валери док пиш шотеш пиштӹмылӓ ӹшкымӹштӹм анжыктенӹт. Но тидӹ 2005 и якте. Марий Эл президентнӓ Л.И.Маркелов марынвлӓм пӹзӹрӓш тӹнгӓльӹ, дӓ техень В.Аликов гань активиствлӓӓт тӹдӹн чиновниквлӓжӹлӓн вара ярыделыт. Икӓнӓ Валерим дажы Игнатьев музейышкӓт дӓ вес вӓрвлӓшкӓт пыртыделыт. Валери "Цикмӓ" журналым лыктын шалген, тенге тӹдӹ 4 номерым лыктын дӓ шӓлӓтен, а вӹзӹмшӹ номержы интернетӹштӹ. Валери ӹшке шанымашвлӓжӹм мӓмнӓн сӹлнышаяна гишӓн, халыкна гишӓн, политикы гишӓн сирен, мӹланем тӹдын шанымашвлӓжӹ цилӓжок келшӹделыт гӹнят, но лыдаш интересны ыльы.Остаткаэш тӹдӹ ӹшке шачмы вӓрӹштӹшӹ эдемвлӓ вӹкӹ ӧпкӓ шамаквлӓм келесен коден, вуйта тӹдӹн док ӱшты линӹт,вуйта ынгылыделыт, манын. Тидӹжӹ тенге агыл сӓй. Ти шамаквлӓжӹ чиновниквлӓ вӹлнӹ веле лиштӹ. Мӓжӹ гӹнь, хоть ма гӹнят, соок Валерим яратеннӓ дӓ яратенӓ.

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Культуры чиновниквлажы вет цилан марынвлаок ылыт. Маркелов годым иктат ваштареш юкым лыкделыт, цилан тыдын семынь шалгеныт. Вот и ӹнянӹ ӹшке марынвлӓлан.А Аликов молодец конешны, но тыды лач ышкетчы вет ылде тынам, Марий Ушем пыт шалген, седындон, Маркелов шӱдымы дон тӹ активиствлам йывырт пуштыныт,шиныт-шушыртеныт дӓ лӱдӹктенӹт.А марын чиновниквла тидым анженӹт дӓ юкдеок шӹнзеныт.Аликов шукыжым конешны тӧр попен, но тӹдӹ Мари Элым со Финлянди доно тангӓштарен, но Мари Эл вес автономивла сага лач российын изи лаштыкшы веле ач, кыды ӹшкедурешӹжӹ яжон ӹлен ак керд, седындон, ӹшкедуреш ирӹкын агыл, россий законвла доно ӹлӹшӓшлык.

      Удалить
    2. Маркелов при вступлении в должность президента Марий Эл на вопрос, есть ли национальный вопрос в республике, сказал, что никакого национального вопроса в республике нет и не будет. Вот и посудите, как в национальной республике не может быть национального вопроса.И тут он начал давить на всё национальное и прижимать марийцев, дело касалось и обучения детей марийскому языку и так далее.Марийская общественность стала возмущаться. И тогда внезапно один редактор независимой газеты вдруг случайно погибает при странных обстоятельствах, другого и третьего избивают железными прутьями, главный режиссёр и руководитель Марий Ушема также попадает в больницу после избиения. Что это такое? И вот марийцы вынуждены были обратиться тогда даже в Европарламент с жалобой на действия Президента Марий Эл Маркелова. Валерий Аликов тоже здесь сыграл какую-то роль вместе с редактором газеты "Кудо-Кодо" Владимиром Козловым. Маркелов правил долго и эти активисты также попали в чёрный список. М-да...Такие были дела.Только вот заместителями Маркелова по культурной жизни тогда был наш горномариец.Все эти безобразия происходили при нём.

      Удалить
    3. Тут надо иметь в виду, какая в целом была обстановка в стране в то время. Это Чеченские события, Ингушетия, Дагестан- там шла война, в российских городах -очень серьёзные террористические акты. Целостность российского государства была под вопросом. И тут ещё марийцы начали возмущаться. А чиновники, кем бы они не были, марийцами или не марийцами, они были в команде главы республики Марий Эл Маркелова, не может быть такого, что глава республики проводит одну политику, а его чиновники другую.Если бы какой-то министр начал делать всё вопреки президенту, то он на следующий же день был бы уволен со своей должности.

      Удалить
    4. В конце-концов в том, что происходило при Маркелове, должны отвечать все, кто потакал ему. Недавно ЕСПЧ вынес оправдательный приговор в отношении Германа Пирогова и принудил выплатить ему 10 тысяч с копейкам евро. Пирогов ждал этого 12 лет. Но справедливость восторжествовала. в 2007 году он выступил против политики Маркелова и раскритиковал его. Маркелов подал не него в суд за клевету и послушные судьи вынесли ему наказание полгода условно и выплатить 30 тыс рублей. Пирогов подал аппеляцию- не помогло, в другую инстанцию- тоже, вообщем, судьи наши против Маркелова решать не осмелились(вот такие у нас суды)и Пирогов обратился в ЕСПЧ. Мы рады за него.

      Удалить
    5. Я тоже рад за Германа Пирогова, хотя знаю его лишь заочно. Передаю через вас Герману моё поздравление и наилучшие пожелания.

      Удалить
    6. Как вы до сих пор не можете понять? Для чиновника авторитет - это его начальник, а не народ. Придёт Был Маркелов- все перед ним лебезили.Придёт Гитлер- будут Гитлеру подчиняться и делать всё по его указаниям.Мало было примеров- свои же своих вешали.

      Удалить
  2. Аликова и Владимира Козлова (Лайд Шемьер)нельзя ставить на одну доску. Козлов работал и подвергал себя опасности здесь в Марий Эл, он возглавлял музей Валентина Колумба и издавал газету "Кудо-Коду". Если В.Аликов критиковал российскую власть(да-да, он и чеченскую Ичкерию во главе с Дудаевым поддерживал, и грузинский Саакашвили ему был по душе, потом он одобрял и украинский майдан) и критиковал в частности и маркеловскую власть,но он это делал из-за бугра, ему ничего не угрожало, он был в безопасности,а Козлов был избит арматурными железяками, лежал в больнице, да и потом со стороны министра культуры Васютина не было ему никаких поблажек.Козлов- настоящий активист марийского движения, а кто такой Аликов? Козлов и своих детей воспитал марийцами, а у Аликова ни детей, ни чего-то другого, только общие рассуждения были. Аликову в своих рассуждения не надо было лезть в большую политику, повторяя утверждения западных журналистов. Марийцы, хоть и финно-угры, но всё же они коренные граждане России, а не Эстонии или Финляндии. Может быть из-за этого его на родине в последнее время перестали понимать и уважать. Вот он и пожаловался, что его на родине не понимали.

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. аЛИКОВ РАБОТАЛ НА ДЕНЬГИ СОРОСА.

      Удалить
    2. ...Почти за 30 лет работы в РФ Сорос вложил около миллиарда долларов в развитие российской науки, образования, культуры, медицины и гражданского общества. «Медуза» рассказывает об основных направлениях работы соросовских организаций в России.

      ...Сорос поддерживал интеллектуалов и студентов, спонсировал гуманитарные, культурные и научные проекты...

      ...В 1990-х годах Сорос начал вкладывать в российские проекты существенно больше денег. Главными направлениями на первом этапе оказались наука и образование.

      ...Российская наука в начале 1990-х находилась в чудовищном состоянии: ученым буквально не хватало на жизнь, многие — наиболее востребованные — уезжали работать за границу. Советская распределительная система рухнула, научные проекты фактически не финансировались. В этот момент Сорос согласился выделить на помощь российской науке более 100 миллионов долларов.

      На деньги Сороса лаборатории закупали оборудование и реактивы, около 120 научных библиотек пополнили свои фонды. Наконец, ученым оплачивали поездки на научные конференции по всему миру — и это тоже было крайне важно для тех, кто только учился взаимодействовать с мировым научным сообществом.

      ...В 1994 году в России начала работать Международная программа образования в области точных наук. Ее бюджет составил более 100 миллионов долларов. Фонд Сороса в течение 11 лет, начиная с 1994-го, платил ежемесячные стипендии лучшим профессорам, доцентам, аспирантам, студентам и школьным учителям. Профессора, например, получали 500 долларов в месяц, притом что средняя зарплата в России составляла примерно 17 долларов.

      Соросовские стипендиаты действительно были лучшими из лучших, благодаря строгим методам отбора, исключающим всякое покровительство. Скажем, чтобы найти лучших школьных учителей, по всей стране опросили 340 тысяч студентов. Право на стипендии получали те, кто набирал определенное количество голосов.

      На деньги Сороса в России проводили учительские конференции, в ходе которых учителя встречались с известными профессорами, делились идеями и обсуждали проблемы. Среди учеников проводились олимпиады, программа которых отличалась от государственной. На деньги Сороса переиздали востребованные учителями учебники для средней школы — тираж превысил полмиллиона экземпляров.

      Проект «Интернет» института «Открытое общество» работал в течение пяти лет — с 1996 года. За это время интернет-центры открылись в 33 российских университетах. Фонд оплачивал технику, зарплату специалистов и трафик. На проект потратили 100 миллионов долларов. Любой студент или преподаватель мог прийти и получить бесплатный доступ в интернет — для многих это было первое знакомство с Сетью.

      ...поддерживали российские НКО и независимые СМИ... Позже поддержка независимых медиа стала систематической. Это касалось и НКО — деньги давали на правозащитные, просветительские и гуманитарные проекты. В 2013 году помощь от фонда получали правозащитные центры «Мемориал», «Агора», «Комитет против пыток» и другие. Многие НКО, получавшие деньги от Сороса, впоследствие были признаны «иностранными агентами».

      «Пушкинская библиотека» — один из так называемых «мегапроектов» института «Открытое общество». Начиная с 1998 года фонд закупал книги для сотен библиотек по всей стране, приглашая местные власти участвовать в проекте. В рамках проекта поддержали «толстые журналы» — «Новый мир», «Звезда», «Знамя» и другие. «Пушкинская библиотека» — один из многих соросовских проектов, которые продолжили работать и после того, как Сорос перестал их финансировать (другой такой проект — благотворительный фонд культуры и искусства «Про арте», который открылся в Санкт-Петербурге в 1999 году).

      Однако работа «Открытого общества» была важна не только «мегапроектами», но и небольшими, не слишком заметными делами: российские музеи и библиотеки часто просили у Сороса деньги на разовые выставки или поддержку сайта.

      Удалить
    3. Уже давно доказано, что Сорос является агентом спецслужб США. В 1972 г. он своими махинациями он обрушил английский фунт стерлингов, в 1998, 2008 году - российский рубль, он является спонсором цветных революций, он очень много вреда сделал украинскому народу...Это всё с подачи спецслужб США.

      Удалить
    4. Кем доказано? Доказано лишь то, что если не думать своими мозгами, то за тебя будут думать чекисты и сажать марийского писателя Игнатьева за шпионаж в пользу Японии...

      Удалить
    5. Между прочим, марийского писателя Игнатьева на 10 лет осудили не как японского шпиона, а за дискредитацию звания большевика в своём романе "Савик". Там, в конце романа, своего главного героя Савика, которого в сущности он изобразил изгоем и полу-дурком, он делает членом партии большевиков. Вот за это его и осудили. Предали его конечно свои же завистники марийцы,из писателей, тогда же в ходу были анонимки, так как в НКВД работали русскоговорящие и читать марийские романы, тем более критически разбираться в их содержании, они не могли.

      Удалить
    6. Теве тиштӹ лӹмлӹ професссор К. Сануков 1930-ивлӓштӹш репрессивлӓ гишӓн сирӓ. Маняр тӹжем марын эдемвлӓм тумаен лыкмы вуйнамат доно суен колтенӹт. "Шпионажшымат" шукыланок "НКВД-сытонаигӹвлӓ" тумаен лыктыныт. Лыдын лӓкмӹк коментвлӓм анжалда - ӓнят иктӓжӹлан ямшы ротньыквлӓ моаш палшен кердӹдӓ...
      "https://7x7-journal.ru/posts/2014/03/01/repressii-1930-h-godov-v-marijskoj-chto-by-pomnili

      Удалить
  3. тамара денисован "жерӓ" газетӹштӹ сирӹмӹжӹ22 января 2020 г. в 03:15

    ӒЛДОК ИКВӒРЕШ ЛИНӒ
    Валерий Никандрович Аликов техень лӹмӹм Кырык мары поэзин антологи книгӓжӹлӓн пуэн. Тӹшкӹ тӹдӹ кырык мары - Никон Игнатьев гӹц тӹнгӓлӹн, кӹзӹтшӹ жеп яктешӹ - сирӹзӹвлӓн лыдышвлӓштӹм поген. Икшӹ январьын Валери Аликовын шачмы кечӹжӹ ыльы. Тӹдӹм ӓшӹндӓрӓш январь каникул кечӹвлӓ лошты Йоласал солан библиотекарьжы Муза Софроновна Соколова дӓ предприниматель Николай Палутов погынымашым ӹштевӹ. Мӹлӓнемӓт тӹштӹ лиӓш цӓш ли. Мӹлӓнем ти эдем доно вӓшлиӓлтӓш вӓрештде. Но Валерий Никандрович гишӓн мӹнь шукы пуры, шокшы шамакым кольым. Ӹшке ӓшӹндӓрӹмашвлӓштӹ доно Магдалина Ильинична Егорова,Мары Эл Республикын заслуженный пӓшӓзӹжӹ, Евгения Константиновна Савельева- журналист, "Край Горномарийский" газетӹн сотридницыжы, Фаина Викторовна Эшмякова пӓлдӓренӹт.Ӓвӓсир солан эргӹжӹ Валери Микор (псевдонимжӹ) кӱкшӹ сӹнгӹмӓшкӹ шон. Сӓрӹшӹ семӹнь тӹдӹн кид лӹвецшӹ коклы утла книгӓ лӓктӹн. Кырык мары йӹлмышкӹ В.Аликов руш, англ,немӹц, финн, эстон,удмурт, коми йӹлмывлӓ гӹц лыдышвлӓм, шайыштмашвлӓм сӓрен шалген. Тӹдӹ сӓрен веле агыл шалген, ӹшкеӓт сирен.. Сирызӹн "Шӓлӓ тигрвлӓн мӱлӓндӹлӓн", "Пӧрт Шур сирӹштӹ" книгӓвлӓжӹ улы. Тӹдӹ вӹц номер "Цикмӓ" журналымат лыктын шоктен. Валерий Никандрович мӹндӹр Финлянди мӱлӓндӹн Хельсинки халажы гыцӹн соок ӹшке кырык мары халыкшы гишӓн шытырланен, тӹдӹн доно кӹлӹм кычен. Тӹдӹ кырык марынвлӓм мировой уровеньӹш лӱкташ цацен, финн-угр халыквлӓ доно ушен шалген. Валерий Аликов журналист, общественный пӓшӓзӹ семынят пӓлӹмӹ ылеш. Фаина Эшмякова тенге ӓшындарӹш: "Кӓрш мастарвлӓн "Шыжарвлӓ" ансамбль доно вес сӓндалӹкӹш каштмына годым Валери Аликоват со палшыкым пуэн. Мӓ тӹдӹм пиш пурын ӓштенӓ". Тенгеок тӹдӹ кырык мары театрланат палшен.Погынымашты Валерий Аликовын дӓ вес сирӹзӹвлӓнӓт лыдышвлӓштӹ йонгалтевӹ. Фаинӓ Викторовнан воспитанницывлӓжӹ Анастасия Эшмякова дӓ Элина Мамутина мӓмнам кӓршӹм шактымышты доно сусуэмдевӹ. Нӹнӹлӓн художник Сергей Алдушкин, Мары Эл республикын заслуженный художникшы, Угарман(Нижний Новгород) халан музейжӹн Тау шамакан пумагам кычыктыш. Ӹдӹрвлӓ мӓмнан лӹмлӹ художникнӓн выцставкыштыжы участвуенӹт, кыды эртӹш ин, декабрь тӹлзӹн эртен. Предприниматель Николай Палутов и йӹдеӓш (ежегодный) премим ӹшташ манын, предложеним лыкты. Окса доно предпринимательвлӓ, кӱн шанымашыжы улы,палшыкым пуат лиэш." Преми халыкын лӹмжӹм намалеш лиэш гӹнь, яжо!"- Александр Викторович Пекунькин, Госсобранин депутатшы, маньы. Тенгеок В.Аликов лӹмеш погынымашым 15 январьын Н.Игнатьев лӹмӹм намалшы Салымсола музейӹштӓт эртӓренӹт.

    ОтветитьУдалить
  4. Пиш ӧрыктӓрышӹ шамаквлӓм Генай попа. "...Ӓлдӓ Валерин тумайымашыжым авартенӓ дӓ пакыла виӓнгденӓ..."- манеш. Тумайымашым кыце аварташ лиэш? Аварташ - тидӹ, мӹнь шанымаштем, теве куашнам авартат, шудым авартат,ӱпӹм авартат,эче мам авартат вӓл...онгым авартен шӹндӓт дӓ "Анжыда, мӹнь кӱ ылам!",- манын,ӹшкӹмӹм севӓл-севӓл колтат.Аварташ-
    тидӹ кӹньӹлтен, лӱктен шындӓш.Но касланышы киндӹм молоаварташ ак ли вет, вес гӓнӓ ырвалмыла.

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Шотеш пиштӹмӹ Т.Ю.!
      Намыс, но кырык марын грамматикым тыменяш мӹлӓм вӓрештде... Седӹндон ӹне палшалтыдай - махань шамакым тӧррӓк кычылташ лиэш мӹньӹн предложеништём?
      Тау!

      Удалить
    2. ондрин валька15 февраля 2020 г. в 23:14

      Мӹнь шанымаштем,тиштӹ АВАРТАШ шамакым лӱддеок кычылташ лиэш, Генайын сирӹмӹштӹжӹ цилӓ шамак ӹшке вӓрӹштӹжӹ ылеш. "...Ӓлдӓ Валерин тумайымашыжым авартенӓ дӓ пакыла виӓнгденӓ..." Пиш яжон келесӹмӹ. Авартенӓ - тидӹм угӹц ӓшындӓрен колтенӓ, тенге тиштӹ ынгылымыла.

      Удалить