воскресенье, 19 июня 2016 г.

Веремӓ, веремӓ...

Ондрин Валька, Йынгы-Кушыргы

Веремӓ, веремӓ,-
Махань тӹньӹ ылат:
Йонгата. шӹремӓн,
Йыд-кечӹ ӹфӹлет.
Кӱкшикӓ, каремӓн-
Ялгорным кӹлдылат;
То лыман, сиремӓн-,
Цӹревлӓм ӹштӹлӓт.

Кымдыкетӹн ирӹк-
Анжалтышлан йӹрӓш:
Мӓ лӓктынӓ ирок
Аярешет ӹрӓш.
Мӓ лӓктынӓ ирок
Ӹштӹметӹн тырыш...
Цевер кечӹ лиок
Ӹлӹмӹнӓ тӹреш.

...Но ылын игечӹ-
Уталген кен, тырхы!
Техень ылын кечӹ-
Сӹнзӓвӹдет пӹрхӓ.
Кынам йыд покшецӹн
Кого ойхы тӹрген,
Кынам вуй вӹлецӹн
Пӧртемвлӓм пӹтӹрен.

...Ороды-ышанвлӓ
Мӓ лоштына каштыт?
Кӱн вӓл ӹмӹлкӓвлӓ
Тӹ йыд веремӓштӹ?
Якшар вӹр кишӓвлӓм
Веремӓ тӹнь ӓштӹ:
Ӹзӓвлӓ шолявлӓм
Шит НКВД-штӹ!

Техеньӹ лин пӧрӹк-
Йӹлмӹде код, апай.
Техеньӹ лин ӧрӹк-
Омынешет ак кай.
Какляргылок тӧрӹ,
Ли сусу ялахай,-
Техеньӹ лин пӧрӹк-
Ашкедӓш яклака.

Тӹ ӓштӹмӹ ивлӓ
Кок векӹ кӹшкедӓт:
Кого вырсын пивлӓ
Мӱлӓндӹм кышкедӹт.
Йочыргылыт пӱвлӓ
(Мам кердӓт ӹшкетет?)
Ӓтивлӓ-тьотивлӓ
Шӹкш лошты ашкедӹт.

Тӹ корным ынгылаш-
Тыл салымеш кӱӓт.
Ӹнянендӓ ӹлӓш-
Тӓмдӓжӹм со лӱӓт.
Дӓ ит цацы шӹлӓш-
Туп шайыцет пуат,
Мӱлӓндӹм тӹкӹлӓш
Каремӹшкӹ шуат.

Мычашыжы иктӹ-
Укешкӹ тӹргештӹ.
Керек кидӹм виктӹ-
Кенвазат шӹргӹштӹ.
Веремӓ, тӹнь лӱктӹ
Тӹ ивлӓм- шергештӹт.
Веремӓ, тӹнь шиктӹ,
Цангетӹм, йӹргешкӹм.

Мӓ ужынна шукым,
Сӹнгӹшӹшкӹ лӓктӹн.
Ылмы гӹцӹн уке
Лиӓлтеш вӓл ӓкде?
Веремӓ, пу юкым,
Шке семетӹм шакты:
Мӹнь колыштам юкым
Шагалын шамакде.

1989и.

20 комментариев:

  1. Тиште автор пеш сайын каласен. А вет Валентиным парт-номенклатурщик шамыч йоратеныт огыл, а нуныжы чыла мари литературы вуйышты шогеныт. Валентинлан нимогай наградым пуэныт огыл, нимогай званижы уке, икманаш шотлыделыт да кызытат тугерак.Молан тиде- да потому что, Валентин назначенный талант огыл да нуны ваштареш эре ойлен. Но мый палем, курык мари-влак шукынок тудым чот шотлат да поэт-писатель семынат йоратат.Йод икта-могай курык- мари ялыште- ПАЛЕТ ОНДРИН ВАЛЬКАМ?- Ой кузе вара ом пале- йыралтен гына вашештат.Чылан палат!Такшым калык поэток улеш.Но тугай званим власть тудылан нигынам ок пу.Пушкинын вет тоже нимогай званижы уке улмаш.

    ОтветитьУдалить
  2. ондрин валька28 августа 2016 г. в 04:39

    Мӹлӓнем нимахань награды дӓ нимахань звани ак кел. Сирӹмем кырык мары сӹлнӹшаянам виӓнгдӓ гӹнь- лач тидӹ веле шӱмем ӹрӹктӹжы.

    ОтветитьУдалить
  3. Ти стихотвореништӹ автор 20-шы курым гишӓн сирен. Ти курымын мары эдемвла пиш лӱдӹшлӓ дӓ нелӹ ӹлӹмӓшӹм ӹленӹт:революцижӹ, продразвёрсткыжы, ик вырсы, вес вырсы дӓ сталин репрессивлӓжӹ...А партийныйвлӓ со яжон ӹленӓ маныныт, со коммунизмӹш ажедӹнӹт, колхозвлӓш поктыл пыртен, пандыла ровотайыктенӹт,а эче млӓндӹ тӓреш, олмаву тӓреш,вольык тӓреш налогым тӱлӓш тергенӹт. А кышты незер эдемӹн оксажы? Окса уке, седындон ӱм , тарыкым, мижӹм, мыным, пайым окса вӓреш властьвлӓ поген каштыныт. Икманаш, халык пиш орланен ӹлен... Тидӹ гишӓнжӹ Валентин тиштӹ тайыдеок келесен гӹнь... Конечны, партийный совоквлӓ-лӓн техень попымы акъяры, нӹнӹ кӹзӹтӓт эче тошты семӹньок со мыгымактылыт. Но нӹнӹ гишӓн мам утым попаш, шонгемӹнӹт - жеп весӹ уже толын.Моральжы тиштӹ махань: мам йӓнг вашт шижӓт дӓ шанет, лӱддеок келесӓш келеш, тӹнӓм веле эдемвлӓ тӹньӹм шотеш пиштӓт.

    ОтветитьУдалить
  4. Ондрин Валька самынь сира, учёныйвла попат, верема уке вообще, цила тошты годшыжы да угыц ма лишашлык- цила тиды ик варышты ылеш, седындон вет экстрасенсвла первишымат да ма лишашлыкымат келесен пуэн кердыт. Рушла келесаш гынь, времени, как такового измерения нет вообще. Прошлое, настоящее и будущее- всё это находится одновременно на одной плоскости.

    ОтветитьУдалить
  5. Фантастикы жанр-ым мӹнят яратем. Рушла манаш гӹнь, фантастику я тоже люблю. Читал и английских фантастов и других. Например, Герберта Уэллса, который написал "Машину времени" и "Человека-невидимку" и др. произведения.Также читал и Рея Бредбери, Пола Андерсена, Курта Воннегута, Станислава Лема, Айзена Азимова и других. Жюля Верна 12 томов я прочитал ещё в 6-7 классах. Очень увлекательные произведения. Но это фантастика.Реальность же несколько другая. Но, кто знает, может быть и параллельные миры существуют. Мы же живём той жизнью, которая есть и в этом мире очень много несправедливостей, в частности, человеческая вражда, которая приводит к ссорам и войнам и уничтожению друг-друга.

    ОтветитьУдалить
  6. Тагачы Ондрин Валькан "Веремӓжӹм" эче лыдын лӓктӹмӓт вуйта сӹнзӓэм угӹц пачылты. Ти лыдышын тӹнгӓлтӹшжӓт, мычашыжат уке векӓт... Цилӓ йиш курымвлӓм пӓлдӹртӓ! Анжыда, авторжы пиш кӱшыц ӹлӹмӓшнӓм ужын мыштыш - идеологин ӓнгӹремшӹвадым сӹнзӓ анзыц ыдырен валтыш дӓ валгыды йӹрвӓрӹм мӓлӓннӓ анжыктыш... Тенеш ӹлӹмӓшжӹмӓт раскыдын анжыкта... Эчеӓт вет "ӹзӓвлӓ шолявлӓм шит"...
    Ти лыдыш халыкнан хрестоматиштӹ кӱшӹл вӓрӹм нӓлеш, - чоте ӹнянем. "Веремӓлӓн" веремӓжӹ шоэш!

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Валентина Андреевича я знаю, вместе работали, он у нас был тогда начальником юридического отдела. Под его руководством работали хорошо, выигрывали дела в судах и арбитражах, ездили в командировки по всей России. А то, что пишет стихи под псевдонимом тоже знали, но он это особо не афишировал. Лично я знаю, что в его семье есть репрессированные в сталинский период родственники: дядя и по-моему ещё дед, поэтому он с такой болью и пишет здесь о том времени.

      Удалить
    2. Кого тау, шотеш пиштӹмӹ Лариса!

      Удалить
  7. Мӹнь Ондрин Валькам пӓлем, тӹдӹ поэт-писатель ылмы донжы воксеок когоэшнен ак кашт,пӓшӓштӓт техеньок- со анзыл вӓрӹштӹ, юрист ылмыжы годым моло маняр делам мадын нӓлӹн- шотшат уке, пиш мастарын судыштат, арбитражыштат кердӹн, икманаш шукым вурчен.А малын тӹдӹ техень ясы доно ти стихотвореним сирӓ: вет тӹдӹн семьяштӹжӹ кымытым ижӹ репрессируенӹт: тьотяжым( лӱэнӹт) дӓ чӹчӹжӹм.А пелӓшӹжӹн тьотяжым, троцкист манын, тожы лӱэнӹт. Ӓлдок ӹне кӹзӹт нӹнӹм ӓшӹндӓрен колтенӓ.

    ОтветитьУдалить
  8. Йоласал НКВД ӧлвӓл гачок маняр эдем "эртен"...Тӹжем утла маныт. А Козьмодемьянск тьюрмӓ гишанжӹ попашат уке...Тӹжем гӹцӓт тӹжем...Дӓ вет махань эдемвлӓ! Цилан нӹнӹ шотан хресӓньвлӓ ылыныт, но тамалын-ӓнят "халык тышманвлӓ" лин шӹнзӹнӹт. Колхозыш ӹнежтӹ пыреп ылын? Ик-кок ышкалым урденӹтӓт? Кӹзӹтшӹ веремӓ гӹц тӹ веремӓш анжалмыкы, тӹ веремӓштӹжӹ ородывлӓ ӹленӹт машанымыла. Но агыл! Дӓ кӹзӹтӓт тӹ веремӓ гишӓн властьышты шӹнзӹшӹ тошты коммуниствлӓ ӓшӹндараш ак яратеп. Намыс?

    ОтветитьУдалить
  9. Тиды кынам ылын, мондаш келеш. Маняры худавла гишан сираш лиэш? Кызытшы руководительвла вообще ни при чём ылыт.20-й съезд партии осудил эти явления, все были реабилитированы.

    ОтветитьУдалить
    Ответы
    1. Мане-мане, мондымыла, кыце вара агыл. Такеш ма кӹзыт НКВД гишӓн, Сталин гишӓн ТВ доно пиш яжо киновлӓм анжыктат, пиш нӹным хывалят. Тумаялда яжоракын, махань сӓндалӹкыштӹ ӹленӓ. Ородывлӓ ана ыл?

      Удалить
    2. М-да... Имперский и диктаторский сӹр эче кодын...

      Удалить
    3. Реабилитированы были необоснованно осужденные по политическим мотивам, эта работа прокуратурой проводилась и в годы перестройки в конце 80-х. А вот те осужденные,которые за отказ вступать в колхозы были обложены непосильными налогами и не смогли их выплатить, они реабилитированы не были. Их было много и среди марийцев,они строили Беломорканал, их привозили эшелоном в товарных вагонах, в морозы мёрли как мухи, хватало одной партии месяца на два, затем привозили другой эшелон.Это что, забыто? И кто их вспомнит, за что они пострадали?

      Удалить
    4. музейный историк18 апреля 2019 г. в 09:10

      Да, они были осуждены по экономическим мотивам и сидели вместе с уголовниками. Уголовники их презирали и всячески унижали.

      Удалить
    5. Доводили с Москвы цифры разнарядки. В такой-то области или национальной республике расстрелять столько-то, осудить на лишение свободы по таким-то статьям столько-то, а по таким столько-то. Эта разнарядка приходил в обком, а обком раскидывал по райкомам. В районе уже составляли конкретные списки. Заметьте, не работники НКВД этим занимались, а члены партии на местах. И только потом, уже по составленным спискам НКВД-шники брались за свою чёрную работу. Так что, всё это преступное действо исходило из самого партийного верха, от самого Сталина.

      Удалить
    6. В НКВД тоже карьеристы работали, они следили за людьми,например, за каким-нибудь секретарём сельсовета, собирали на него компрометирующие сведения и кидали эту папку на стол партийному секретарю. Тому ничего не оставалось делать, как заносить этого человека в расстрельный список, так как всё-равно надо выполнять спущенную разнарядку.

      Удалить
    7. Что вы тут заладили, не так и много было расстрелянных, разделите на 10. И вообще,если бы не эти меры, то и войну бы не выиграли.Надо было организовать сельхозпроизводителей так, чтобы они работали на государство, чтобы беспрекословно снабжали хлебом армию.

      Удалить
    8. нормальный человек1 мая 2020 г. в 04:36

      Ну да, для этого надо было расстреливать, сажать и отправлять в лагеря миллионы людей.Молодцы, коммунисты-сталинцы! Красный кхмер, верный марксист-ленинец Пол Пот в Камбодже примерно также тоже решал вопросы построения коммунизма- уничтожил миллионы своих людей, причём не тратя пули, лопатами по голове.Браво!

      Удалить
    9. любитель истории7 февраля 2021 г. в 03:14

      Вчера по православному каналу СПАС смотрел, как В Екатеринбурге в июле 1918 года большевики убивали царскую семью. Жуть! Командовал большевик Юровский. Как они потом в Ганиной Яме обливали серной кислотой, сжигали и прятали тела. Вот что творили большевики. И с чьего ведома думаете это было сделано? Не Ленин ли приказал? Но всё это старались скрыть, хотели спрятать концы в воду, но не смогли. Город заняли белые и сразу же стали это преступление расследовать. И очень подробно расследовали( только времени не хватило установить конкретное место захоронения) и результаты сумели отправить через Владивосток к родственникам царя в Лондон, поэтому сейчас нам про это хорошо известно. В советское время об этом даже думать нельзя было( угодишь в психушку), но в 1991 году советская власть закончилась и Свердловские краеведы-учёные на свой страх и риск начали поиски останков и то было сколько препятствий, но в конце-концов нашли останки сначала семерых, а потом и ещё царевича Алексея с сестрой.

      Удалить